Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti je podobné jako pojištění domácnosti, ale rozsah pojištění nemovitosti může být daleko širší.

Co vám pojištění nemovitosti pojistí?

Pojištění nemovitostí se týká rodinných domů včetně vedlejších staveb jako garáž, kůlna, bazén, altán, studna, plot atd. Dále si můžete pojistit obytný dům, byt, chatu, chalupu či garáž a vlastně veškeré stavby.

Pojištění nemovitosti lze sjednat i v době, kdy se budova teprve staví. Pojištěn je tak i stavební materiál a některé objekty, které se nachází na stejném pozemku jako pojištěná budova a jsou určeny k vybudování této budovy.

Pojistné události

Pojištění nemovitosti obvykle zahrnuje pojištění proti událostem, jako jako požár, úder blesku, povodeň, záplava, vichřice, sněhová lavina, pád stromů, zemětřesení atd. Pojistka se dále může vztahovat i na škody způsobené krádeží či vandalizmem. U jednotlivých pojišťoven máte obvykle na výběr, proti kterým konkrétním rizikům se můžete pojistit.

Připojištění

K základnímu pojištění máte možnost si sjednat i připojištění.

Jedním z nich je například pojištění odpovědnosti za škodu z držby nemovitosti. Toto pojištění se vztahuje na veškeré škody způsobené v souvislosti s pojištěnou nemovitostí.

Dalším příkladem připojištění je pojištění odpovědnosti za škody způsobené v běžném občanském životě. Pojištění odpovědnosti se sjednává pro případ, kdy vy způsobíte někomu škodu, například svou nedbalostí či nepozorností.

Výše pojistného

Výše pojistného je ovlivněna několika faktory. Nejdůležitějším faktorem je sjednaná pojistná částka. Tato částka by měla odpovídat reálné hodnotě nemovitosti.

Dalším důležitým faktorem je místo pojištění, tedy oblast, kde se nemovitost nachází. Ve velkým městech, především v Praze, bude pojištění dražší, na rozdíl od malých vesnic.

Výše spoluúčasti je rovněž faktorem ovlivňujícím výši pojistného. Čím vyšší bude spoluúčast, tím nižší bude pojistné.

Výši pojistného ovlivňuje samozřejmě i rozsah pojištění. Tedy proti jakým konkrétním rizikům si nemovitost pojistíte, jestli si sjednáte i připojištění apod.

Stanovení správné pojistné částky je velmi důležité, stejně tak i zvolené vhodného rozsahu pojištění.

Jaký je rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti?

Pojištění domácnosti kryje škody na věcech, které jsou součástí domácnosti a její vybavení.

Pojištění nemovitosti kryje škody na samotných nemovitosti, tedy škody na stavbě, která je spojená se zemí pevným základem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *