Provize realitní kanceláře

Co je to provize?

Jak už bylo řečeno, provize je poplatek realitní kanceláři za její služby. Odvíjí se od tržní ceny nemovitosti.

Jestliže prodáváte svou nemovitost prostřednictvím realitní kanceláře, počítejte vždy s tím, že vám z částky, za kterou nemovitost prodáte, bude odečtena provize. Jestliže se nemovitost rozhodnete prodávat sami, přirozeně nic neplatíte, tím pádem vyděláte víc, resp. ušetříte. To, zda je lepší obětovat provizi a prodávat reality raději prostřednictvím realitní kanceláře než na vlastní pěst, se vždy odvíjí od konkrétní situace, např. poptávky po realitách, stavu nemovitosti apod.

Kdo provizi platí?

Provizi realitní kanceláři platí samozřejmě vždy klient, a to buď prodávající, kupující nebo obě strany. Slušná realitní kancelář si žádá provizi pouze od jedné strany, popř., např. u pronájmu bytu, se o provizi obě strany dělí.

Princip placení provize

Obecně se dá říci, že v placení provize neexistuje žádný přesně zakotvený systém. Zkrátka kdo požádá realitní kancelář o její služby, ten provizi platí. Obvykle ji tedy logicky platí ten, kdo nemovitost prodává, a kdo má uzavřenou smlouvu s realitní kanceláří. V řádné smlouvě by měla být také výše provize uvedena. Některé realitní kanceláře ale vyžadují provizi od kupujícího. Setkat se můžete také s tím, že se navýší cena za nemovitost právě o výši provize. Když tento fakt zvážíte, uvědomíte si, že provizi tak vlastně platí obě strany: prodávající ze zisku a kupující ze zaplacené částky. V tomto případě je však takováto provize jednotná, tzn., že se platí pouze jednou.

Jestliže u realitní kanceláře zadáváte poptávku po nemovitosti a realitní makléř vám ji sežene a prodávající nemá s realitní kanceláří uzavřenou žádnou smlouvu, pak provizi platí kupující.

Dá se říci, že tento systém je v jakési rovnováze, díky které je schopen dobře fungovat. Současný trh nabízí skutečně velké množství realitních kanceláří a fakt, že se všechny uživí, jenom dokládá to, že prodat nemovitost na vlastní pěst není zase až tak lehké, a že služeb realitních kanceláří je zkrátka třeba. Pro prodej reality člověk potřebuje minimálně znalost trhu, což realitní makléři (alespoň ti dobří) rozhodně mají.

Za co si realitní kancelář provize účtuje?

Pokud se ptáte, za co si vlastně realitní kancelář provizi účtuje, odpověď je velmi snadná: za svoje kompletní služby a na náklady spojené s dopravou k nemovitosti, telefonáty, inzercí apod. Z pohledu realitního makléře musíte též počítat i s rizikem, že se nemovitost nakonec neprodá a jeho práce bude tedy zbytečná.

Jakým způsobem provizi zaplatit?

Provizi vždy plaťte pouze takové realitní kanceláři, se kterou vy nebo druhá strana obchodu, máte podepsanou smlouvu.

Provize se obvykle platí buď přímo v realitní kanceláři, přičemž vám vždy musí být vystaven doklad o zaplacení, nebo převodem na účet (také s dokladem), či prostřednictvím osoby, která má ve vašem zastoupení plnou moc.

Provizi plaťte vždy na takové účty, ze kterých nemohou být peníze použity ještě před dokončením celého obchodu. Řešením jen např. notářská úschovna.  


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *