Smlouva s developerem

 

Tak jako u všech smluv, je i u těch uzavíraných s develoeperem velmi důležité, si smlouvu před podepsáním důkladně prostudovat. Může se vám totiž stát, že vám dá developer podepsat smlouvu, která pro něj bude výhodná, ale pro váš nikoliv.

Na co si dát pozor?

Máte ve smlouvě povinnost uhradit celou cenu nemovitosti ještě před zhotovením a převzetím? Na to pozor, mohlo by se vám stát, že nakonec nebudete mít ani peníze, ani byt. Vlastnictví nemovitosti by mělo být před uhrazením celé kupní ceny upraveno v katastru nemovitostí. Navíc je taková smlouva zcela neplatná, z důvodu porušení práv spotřebitele.

Není ve smlouvě jasně uveden termín zahájení stavby, jeho dokončení a předání? Taková smlouva je neurčitá a tedy rovněž neplatná. Jedná se o nekalou obchodní praktiku.

Dalším nepříjemným případem je situace, kdy je nemovitost nějakým způsobem zatížena, například existuje zástavní právo ve prospěch banky, která projekt financuje, v okamžiku zaplacení celé kupní ceny a podepsání kupní smlouvy. V takovém případě se vám může stát, že za nemovitost developerovi zaplatíte a banka uplatní své zástavní právo, tedy ve výsledku nebudete mít ani peníze ani nemovitost.

Pokud je ve smlouvě uvedeno, že povahu případných vad rozhodne nezávislý expert, kterého ovšem vybere developer, mějte se tedy na pozoru! Toto je nejen v rozporu se zákonem, ale může se vám pak stát, že onen „rádoby nezávislý“ expert vady neuzná a náklady na jejich odstranění pak ponesete vy. To samé vám hrozí i v případě, kdy je ve smlouvě nesrozumitelná nebo špatně stanovená záruka za vady.

Poraďte se s právníkem

Výše uvedené situace byly jen příkladem, jejich celý výčet by byl mnohem delší a nikdy by nebyl zcela úplný. Proto se doporučuje se před podepsáním smlouvy s developerem poradit s právníkem. Ten by měl určit, jestli vás smlouva nějakým způsobem neznevýhodňuje nebo není dokonce v rozporu platnými českými zákony. Proto se doporučuje, se před podepsáním takové smlouvy poradit s právníkem! Přece jen, při koupi nemovitostí jde o nemalé peníze, takže opatrnosti není nikdy nazbyt.


[ssba-buttons]


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *