Pro hypotéky nyní platí přísnější pravidla. Kdo na ně dosáhne?

Pro hypotéky nyní platí přísnější pravidla. Kdo na ně dosáhne?

Doba dostupných hypotéčních úvěrů končí. Od pondělí 1. října 2018 se banky začaly řídit doporučením České národní banky, jehož podstatou jsou poměrně zásadní limity na žadatele. Dluh by momentálně neměl překročit devítinásobek ročního čistého příjmu a splátka by neměla převyšovat 45 % čisté měsíční mzdy.

V minulé dekádě zažíval hypoteční trh boom, ale nyní se zdá, že spousta zájemců o úvěr odejde z banky s nepořízenou. Změna pravidel poskytování hypoték mimo jiné zapříčinila výrazný nárůst zájmu o sjednání úvěru – v několika posledních týdnech banky hlásily nárůst o 20 – 30 % oproti jiným měsícům. Mluvčí České spořitelny Filip Hrubý uvedl, že počet nových hypoték uzavřených během měsíců srpna a září byl o třetinu vyšší než za červenec. Nyní však přijde pokles.

Z analýz České spořitelny vyplynulo, že na hypotéční úvěr by nyní kvůli zpřísnění pravidel nemusela dosáhnout až čtvrtina stávajících zájemců, a to především z Prahy, Brna a Olomouce. Podle odhadů by měl během posledního kvartálu letošního roku klesnout počet nově sjednaných hypoték až o čtvrtinu. Banky tak přijdou o mnoho klientů, a to především z řad mladších rodin. Problémy s hypotékou však mohou mít i lidé spadající do „střední třídy“.

Mladí lidé však nemusí zoufat. V prvé řadě proto, že ačkoliv se nabídka tenčí, stále je k mání cenově dostupné bydlení v atraktivních lokalitách (např. nové byty Praha 3). Za druhé díky možnosti výhodného financování půjčkou pro mladé rodiny do 36 let, pro kterou vláda vyčlenila stovky milionů. Státní půjčku lze kombinovat s hypotékou, ale není možné ji použít na její splacení.

Resumé? Zajištění financování bytu či domu je nyní složitější, ale stále možné. Pro zájemce ze střední příjmové skupiny bude hledání vhodného bytu trochu náročnější, ovšem v případě bydlení, jako jsou zmíněné byty v Praze na Žižkově, by neměl být problém.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *