Jak snížit náklady na stavbu rodinného domu?

Jak snížit náklady na stavbu rodinného domu?

I přes vyškrtání řady položek a zakoupení levnějších variant materiálů a vybavení však nečekejte zázraky! Ušetřit se rozhodně dá, ale ne nijak závratná částka. I tak to jsou ale vaše peníze, které se určitě budou hodit jinde!

Následující článek zmíní několik málo bodů, na kterých se dá při stavbě rodinného domu ušetřit. Úsporný program za každou cenu však taky není ideální a šetřit by se mělo skutečně jen tam, kde se to hodí, a  kde tím nic nezkazíte.

Úspora č. 1 – Projekt

Ušetřit na stavbě rodinného domu se dá ještě předtím, než stavební dělník kopne do země, a to na projektu.

Je např. na místě zvážit, zda v domě potřebujete sklep. Ten se sice hodí vždycky, ale je opravdu třeba? Právě sklep není zrovna laciná záležitost. Dům si pak vyžaduje lepší tepelnou izolaci a krom toho vás výkopové práce přijdou na slušnou částku. Pokud je navíc u parcely problém s podzemní nebo tlakovou vodou apod., počítejte s tím, že vás takový projekt bude stát o to víc, budete-li ho chtít podsklepit. Jestliže shledáte, že sklep není až tak potřeba, můžete ho nahradit např. mírným rozšířením plochy v přízemí či podkroví.

Už během projektování můžete provádět změny, které se promítnou na celkové sumě za stavbu domu. Stačí se uskrovnit v rozloze místností a chodeb, velikost domu tak malinko zredukovat a tím pádem i ušetřit.

Úspora č. 2 – Alternativní materiály

Další možností, jak na stavbě domu ušetřit, je vybrat ty správné alternativní materiály. Jedním z nich je podlaha. Pokud vyžadujete keramickou dlažbu, dá se ušetřit právě na ní. Stačí jen vybírat v lacinějších a přitom nadčasových typech než v těch závratně předražených a hypermoderních. Levnější dlažba oproti dražší přitom není o moc méně kvalitní, rozdíl je spíše v estetice.

Pokud bychom ještě zůstali u podlahy, ušetřit se dá i na těch dřevěných. Místo pravého dřeva stačí použít laminát, ovšem u tohoto typu podlah je třeba pohlídat si její kvalitu.

Úspora č. 3 – Výplně otvorů

V žádném případě se nevyplatí šetřit tak, že koupíte levnější a zároveň méně kvalitní okna nebo dveře. V tomto případě se investice do kvality totiž vyplatí a vrátí se v podobě nižších nákladů za topení. Zvážit však můžete počet oken a dveří. Čím méně, tím více ušetříte. Nemá ale cenu šetřit v každém případě a nakonec bydlet v kobce s jedním oknem.

Úspora č. 4 – Vybavení

V neposlední řadě se dá ušetřit na samotném vybavení, i když se tento bod až tak netýká stavby samotné. Místo luxusního sprchového koutu si můžete pořídit klasický, který vám poslouží úplně stejně. Podobný příklad platí i pro kuchyňskou linku, nábytek, apod.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *